Diğer İçeriklerim (1088)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (48)

Testis Ağrısı Testis Şismesi Nedenleri ve Tedavisi

2010-03-17 23:42:00

 

Erkeklerin sıkça karşılaştığı sorunlardan biri olan testis ağrısı ciddi sorunların habercisi olabilir. Gün içinde beklenmedik bir zamanda aniden testislerde hissedilen sancı testis iltihabından testis kanserine kadar bir çok hastalığın belirtisi olmakta.

 

Penis altında  skrotum torbası içerisinde iki adet olmak üzere bulunan testisler erkekte sperm üretiminiden sorumludurlar. Erkekte sperm üretiminden sorumlu bu iki yapı içinde bir çok kanal içerir. Bu kanallar beyinde ki folikül uyarıcı hormon yani FSH ın salınmasıyla üretilen spermin penis aracılığıyla dışarı çıkmasını sağlayan kanallardır. Bu kanallarda oluşacak herhangi bir iltiplanma hem sperm kalitesini düşürmekte hemde sancılanmalara sebep olmaktadır.

 

Testislerde ki ağrının küçük kısmı iltihaplanma nedeniyle gerçekleşir. İltaplanma olup olmadığını anlamak el kontrolü ile anlaşılmaz. Bu nedenle gün içinde sıkça testis ağrısı çeken erkeklerin uzman bir hekime başvurması gerekir. İltahaplanma ciddiye alınmadığı taktirde spermlerin kalitesinde düşüklük, kronik iltihaplanma, testis kanseri ve hatta kısırlığa kadar pek çok ciddi hastalığa sebep olabilir.

 

Erkeklerde testis ağrılarının bir kısmıda meni birikmesinden kaynaklanır. Erkekler masturbasyon ya da cinsel ilişkiden sonra spermlerini boşaltırlar. Spermlerin penis yoluyla dışarı atılmasından hemen sonra testislerde ki seminifer tüpçükleri sperm üretimini FSH kontrolünde tekrar başlatır. Gün içinde farkında olmadan onlarca kez ereksiyon olan penis her ereksiyonunda bir miktar sperm üretir. Üretilen bu spermlerin tüpçüklerde birikerek kanallara yapmış olduğu basınç testislerde sancı olarak hissedilir. Bu yüzden bir erkeğin haftada en az 1 kez cinsel ilişki yoluyla ya da masturbasyon yoluyla boşalması gerekir. Uzun süreli boşalmama durumunda vücut bunu gece uyurken gerçekleştirir. Sabahları  iç çamaşı ıslak olarak uyanmış bir erkeğin boşalma sebebi de bundan kaynaklanmaktadır.

 

Son olarak testislerde ağrıya sebep olan faktör dar iç çamaşırı ve düşük bel pantolondur. Dar boxer, slip tarzı iç çamaşırlar testisler üzerinde baskı yaratır. Bu baskı da testis ağrılarına sebebiyet verir. Ciddi bir sorun olarak görülmese de yapılan araştırmalar küçük yaşlardan itibaren dar iç giyime sahip erkeklerin daha çok testis ağrısı çektiğini ortaya koyarken, sperm kalitesinin de daha düşük olduğunu tespit etmiştir. Bu neden dar boxer ya da dar külot yerine geniş, penise ve testislere baskı yapmayan iç giyim tercih edilmeli.

48948
0
0
Yorum Yaz
  • EKONOMİ VE FİNANS HABERLERİ