Diğer İçeriklerim (1088)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (48)

Sabah Kahvaltısında Ne Yemeli

2011-07-03 16:35:00

Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz ve kendinize uygun sağlık bir diyet planı oluşturmak istiyorsanız, günün ilk öğünü olan kahvaltıya ayrı bir önem vermelisiniz. Pekçok uzman kişilerin diyetlere başladıktan sonra öğün atlayarak zayıflamaya çalışmasını oldukça yanlış buluyor. Öğün atlamak sizi zayıflamaya götürmeyeceği gibi sağlığınıza da ciddi anlamda tehliye atar. Hastalıklara karşı direnciniz azalır, gün için motivasyonunuz ve konsantrasyonunuz düşer, psikolojik olarak kendinizi kötü hissedersiniz. Kısacası aç kalmak bedensel ve ruhsal fonksiyonlarınızı ciddi sıkıntıya sokar. Diyet esnasında atlanan öğelerin başında sabah kahvaltısı gelir. Uzmanlara göre günün en önemli öğünü sabah kahvaltısıdır. Sabah kahvaltısı gece boyunca hiçbir besin almamış vücudun harekete geçirilmesi ve beyin fonksiyonlarının güne hazırlanması açısından çok önemlidir.

 

Sabah kahvaltısını günün en önemli öğesi yapan şeylerden birisi ise kan şekerinin düzenlenmesidir. Geceleri vücudumuz yapım ve onarım işlerini yaparken kanda ki besinleri kullanarak enerji üretir. Kanda ki enerjinin bitmesi durumunda depo edilmiş glikojenler yakılmaya başlanır. Gece boyunca bedensel aktivitelerin,yapım ve onarım işlemlerinin devamı için enerji harcayan vücut sabah kalktığımızda yeni kaynaklara ihtiyaç duyar. Kan şekeri sabahları minimum seviyededir. Oysa ki bedenimiz kanda ki şeker sayesinde aktivitelerini sürdürür. Bu yüzden sabah kahvaltısı insanlar için olmazsa olmazdır. Tabi sabah kahvaltısınında içeriği diyet yapanlara göre değişmektedir. Ağır kahvaltılar bir anda kan şekerinin yükselmesine sebep olur ki bu da vücut için zararladır. İdeal bir diyet kahvaltısına gelince;

Domates, salatalık, biber kahvaltılarınızın olmazsa olmazıdır. Hepsinden birer adet yemeniz hem kan şekerinizi düzenleyecek hemde sizi uzun süre tok tutacaktır. Özellikle salatalık lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminiz için adeta bir mucizedir.

 

Kahvaltıda siyah çay yerine yeşil çay içmenizde fayda var. Yeşil çay vücutta yağın depo edilmesinin önüne geçerken metabolizma hızınıda arttırıyor. Bu da güne daha dinamik başlamanıza yardımcı oluyor. Sabahları ayrıca taze sıkılmış greyfurt ya da portakal suyuda tercih edebilirsiniz. Yağsız ılık süt ise başka bir tercih olabilir.

 

Diyet yapanların yağdan olabildiğince uzak durmasında fayda var. Ancak yağlarda vücudun ihtiyaç duyduğu bir yapıdır. Bu sebeple bir çay kaşığı kadar tereyağ yiyebilirsiniz. Kahvaltılarınızda yağsız beyaz peynir ve zeytinede yer verin. Tüm bunlar yüksek oranda protein içerir. Proteinin sizin için faydasına gelince; öncelikle kasların gelişmesi için proteine ihtiyaç vardır. Kaslar geliştikçe metabolizma hızı artar. Bu da daha fazla enerji demektir. Siz gün içinde hiç hareket etmeseniz bile kaslar çalışmak için daha fazla glikoz harcayacaktır yani vücutta depolanmış glikojenler ve yağlar daha çabuk eriyecektir. Tabi zayıflanın püf noktası vücutta ki yağlardan kurtulup kas kütlesini arttırmaktadır. Bunun içinde düzenli spor, yürüyüş şarttır.Çok değil günde 40 dakika tempolu yürüyüş yapsanız ne kadar ter attığınızı o terlerin büyük kısmının vücutta yaktığınız yağlardan çıkan su olduğunu göreceksiniz. Bu da sizin için iyi bir motivasyon kaynağı olacaktır.

1180
0
0
Yorum Yaz
  • EKONOMİ VE FİNANS HABERLERİ