Diğer İçeriklerim (1088)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (48)

Mühendislerin Maaşları

2010-02-14 23:39:00

İnsanların meslek seçimlerimde ki en önemli kriterlerden biri seçecek oldukları mesleklerin aylık getirisidir. İnsanlar bir yandan ilgi ve beceri alanları dahilinde meslek seçmek isterken bir yanda da yaşam kalitelerini üst düzey düzeyde yaşamalarını sağlayacak meslekler ararlar.


Türkiye'de meslek seçimi lise son sınıfın bitmesinden sonra uygulanan üniversite seçme sınavı ile belirlenmektedir. Öğrenciler lise son sınıfta büyük bir maratona girerek ileride sahip olmak istedikleri mesleklerin akademik eğitimi almak adına bu sınava girerler. Bu sınavda başarılı olmanın koşulları ise programlı ve düzenli olarak ders çalışmaktan geçer. Sıkıntılı ve stresli bir dönemden sonra istediğini elde eden öğrenci dilediği üniversite ve bölüme girer. Ancak iş asıl bundan sonra başlar. 4 yıllık lisans eğitimi sonunda seçtiği meslek dalında ya da sektörde iş bulamayan binlerce üniversite mezunu çok büyük sıkıntı ve hayal kırıklığı yaşamakta. Seçmiş olduğu sektörde eleman ihtiyacının olmayışı üniversite mezunlarını başka işler yapmaya itmekte.


 

Türkiye'de iş bulmak gerçekten kolay bir iş değil. Ancak bu durum her meslek grubu için geçerli değil elbette. Bugün bir elektrik-elektronik, bilgisayar, yazılım, endüstri, makina, sistem, gıda, çevre ve kontrol mühendisliği gibi bölümlerden mezun öğrenciler iş bulma konusunda diğerlerine göre çok daha şanslı. Ülkemiz gelişen sanayi sektörüyle birlikte mühendislere daha çok ihtiyaç duymakta ve bu bölümlerden mezun öğrencileri daha eğitimleri bile bitmeden onları kendi bünyelerine katmaktadır. Peki bu şanslı bölümler aylık ne kadar kazanmakta?

 

Devlet bünyesinde çalışan bir mühendis aylık ortalama olarak 1.750 lira maaş almakta. Tabi bu tecrübesine ve kaç yıl çalıştığına bağlı olarak değişmekte.

 

Bir mühendisin devlet bünyesinde çalışması aldığı eğitimin heba olmasına sebep olur. İyi bir mühendis özel sektörde kendini kanıtladığı taktirde oldukça tatmin edici maaşlar alabilir. Tabi bu üniversiteden mezun olur olmaz bir mühendisin alıcağı maaş olamaz. Üniversiteden henüz yeni mezun olmuş bir mühendisin 1250 lira ile 2000 lira arasında iş bulmuş olması gayet doğaldır. İlk 2 sene içinde deneyim kazanmış bir mühendis artık daha fazlasını alabilecek seviyeye gelmiş demektir. Bu arada hatırlatılması gereken bir konu var. Mühendis olup çalışmaya başladıktan sonra kendini geliştirmeyen, kendi alanında ki yenilikleri takip etmeyip bunları uygulamaya geçiremeyen mühendisler ne kadar yıl çalışırsa çalışsınlar bir noktadan öteye geçemezler. Mühendislik bir disiplindir ve sürekli geliştirilmesi, güncelleştirilmesi geren bir daldır. Bu nedenle mühendisler bu gelişmelerden haberdar olup teknolojiyi yakından takip etmek zorundadılar. 2 yıl deneyimin ardından eğer iyi bir referansa sahipseniz aylık olarak 2250 lira ile 3100 lira arasında değişen bir aralıkta iş bulmanız muhtemeldir. Çalıştığınız yerde iş verenlerinizin üzerinde bırakacağınız etkiyle doğru orantılı olacak maaşınız kazandığınız deyimler arttırça da artmaya devam edecektir. Kendinizi sürekli olarak yeniliklere açık tutup mühendislik disiplinini hayat felsefeniz haline getirerseniz ilerleyen süreçlerde daha yüksek maaşlı işler bulmanız mümkündür. Özellikle yazılım, bilgisayar  ve elektrik elektronik mühendisleri 5 yıl deneyim sürecinden sonra kendilerini geliştirdikleri taktirde 3500-5000 tl arasında değişen yüksek gelire sahip olabilirler. Yurtdışı deneyimini yaşamak isteyenler elbette çok daha yüksek maaşlara talip olabilirler. Endüstri mühendisleri uzun süreli deneyim sonunda bir şirketin CEO' su konuma geçebilir ve aylık 20 000 tl ye varan Türkiye standartlarına göre astronomik sayılabilecek aylık gelirlere sahip olabilirler. Elbette bu kolay bir süreç değil. Performansınız, deneyimiz ve patronlarla olan ilişkilerinizle yakından ilgilidir. Sizde meslek seçimlerinizde ilgi alanlarınız dışında hayatınızı yüksek standartlarda devam ettirecek bir meslek arıyorsanız mühendislik oldukça uygun bir meslektir. Elbette onu elde etmesi o kadar kolay değil ancak çalışarak başaramayacağınız hiç bir şeyin olduğunuda unutmamalısınız.

295
0
0
Yorum Yaz
  • EKONOMİ VE FİNANS HABERLERİ