Diğer İçeriklerim (1088)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (48)

Kuruyemişler Kilo Aldırır mı?

2010-07-23 20:41:00

 

Bir çoğumuz televizyon karşısında keyifle atıştırdığı kuruyemiler acaba kilo yapıyor mu?

Oldukça sık karşılaştığım bu soruya detaylı cevap vermek istiyorum. Öncelikle kuruyemiş kilo aldırır mı diye sorarken bütün kuruyemişlerin aynı kaloride olmadığını, aynı besin ve kalori değerlerini içermediğini bilmek gerekir. Örneğin bir fındık bir cevize göre çok daha fazla yağ ve kalori içerirken bir antep fıstığına göre daha az tuz ve daha az kalori içerir. Bu yüzden kuruyemişler kilo aldırır mı sorusunun cevabını verebilmek için kuruyemişleri teker teker ele almak gerekir.


Kuruyemiş dendiğinde birçok çeşit mevcuttur ama öncelikle akla gelen kuruyemişler fındık, fıstık, ceviz, badem, antep fıstığı ve çekirdektir.  Bu kuruyemişlerin genel özelliği içerdikleri yararlı yağlardır. Kuruyemişlerin içinde bulunan yağlar kalp ve damar sağlığının korunmasında oldukça önemlidir. Gün içinde belirli miktarda alındığı taktirde vücut direncini arttırır ve birçok hastalığa karşıda iyi gelir. Ancak bütün yağlarda olduğu gibi kuruyemişlerin içerdikleri yağlarda fazla alındığında vücutta depo edilir. Bu nedenle kuruyemiş tüketimini sınırlı yapmak gerekir.


Kuruyemişlerin tüketimi konusunda ipucu isterseniz size önerimiz herbir kuruyemişten yarım avuç dolusu yemeniz. Badem, fındık, fıstığı yarımşar avuç cevizi gün içinde 6 7 adet çekirdeği ise 2 avuç yemenizde hiçbir sakınca yoktur. Ancak ipin ucunu kaçırıp paket paket çekirdek yerseniz hem cildinizde yağlanmaya hemde kilo almanıza neden olur. Aynı şekilde fındık ve fıstıkta böyledir. Bir avuç fındık yaklaşık 300 kaloriye denk gelmektedir. Bu vücudunuz için yeterli bir değerdir, siz daha fazlasını alırsanız vücudunuzda bunu depolamaya yönelecektir.


Kuruyemişlerden ve kalorilerinden kısaca bahsettik. Size önerimiz bütün besinlerde olduğu gibi kuruyemişleride kararında  ve vücudunuzun ihtiyacı dozajında tüketmeniz.4713
0
0
Yorum Yaz
  • EKONOMİ VE FİNANS HABERLERİ