Diğer İçeriklerim (1088)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (48)

Karaciğer İltihabı Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

2012-08-15 10:08:00
Karaciğer İltihabı Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri |  görsel 1

 

Amibik yani amiplerin sebep olduğu karaciğer apsesi; bağırsaklarda yaşayan parazitlerin ürettiği iltihapların karaciğer üzerinde birikmesidir.  Karaciğer iltihabı Entamoeba Histolytica ismiyle bilenen bir anaerobik parazit protozasının ürettiği irin, karaciğerde birikir ve bu apseyi oluşturur. Hastalık büyük oranda yenen gıdalardan, içerisine dışkı bulaşmış sudan ve kişisel temaslardan bulaşmaktadır.

 

Karaciğer apsesi dünyanın her yerinde karşılaşılabilen bir hastalıktır ancak en fazla tropikal bölgelerde görülmektedir. Bunun sebebi insanların kalabalık bir biçimde küçük alanlara toplanmış olmaları ve temizliğe önem vermemelerinden kaynaklanmaktadır. Afrika, Latin Amerika, Güneydoğu Asya ve Hindistan bu hastalıkların en yoğun biçimde görüldüğü yerlerdir. Hastalığı tetikleyen risk faktörleri ise; Karaciğer iltihabı sebepleri

 

 

Karaciğer iltihabı hastalığının belirtilerine gelecek olursak; genellikle karaciğer apsesi başlangıç aşamasında belirti vermez ancak ilerleyen zamanlarda bir takım sorunları ortaya çıkarabilir. Bu sorunlar ise;

 

 

Tanı ve Testleri;

 

 

 

Karaciğer iltihabının Tedavisi;

 

Metronidazole ve Tinidazole gibi antibiyotikler bu hastalıkta en yaygın şekilde kullanılan ilaçlardır. Bunların yanında paromomycin ve diloxanide gibi medikal ilaçlarda kullanılmalıdır. Bu ilaçlar bağırsaklarda yaşayan parazitlerin yok edilmesini sağlar bu sayede aynı türde ki parazitlerin karaciğere ulaşarak tekrar hastalığa sebep olmasının önüne geçilir. Hastalık tam olarak karaciğerde ki apsenin yok olmasından sonra geçmektedir. Bu süreçte kişiler hastalığın belirtisinde görülen sıkıntıları yaşayabilmektedir.

 

Hastalığın Sonucu;

 

Karaciğer iltihabı tedavisinin geciktirilmesi ya da tedaviye yönelik girişimlerin aksatılması hastalığın diğer organlara kadar sıçramasına bu durumunda ölüme kadar giden bir sürecin kişilerde görülmesine sebebiyet vermektedir. Hastalık çeşitli ilaçlarla tamamen yok edilebilir ve kişiler karaciğer apsesinden başarı ile kurtulabilir. Yalnızca iyileşme sürecinde absenin tamamen yok olana kadar çeşitli komplikasyonların görülmesi muhtemeldir.

 

 

20067
0
0
Yorum Yaz
  • EKONOMİ VE FİNANS HABERLERİ