Diğer İçeriklerim (1088)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (48)

Kahve Nescafe Zayıflatır mı?

2010-07-14 16:58:00

Sık karşılaşılan sorulardan biridir kahvenin ya da nescafenin zayıflamaya etkisini olup olmadığı. Pek çok kaynakta kahve ya da nescafenin zayıflamaya etkisinin olmadığı yazar. Ancak yapılan kafeinzayıflatırmıaraştırmaların sonuçları tam olarak bunu söylememekte. Kahve ya da nescafenin doğrudan zayıflamaya etkisi olmasa bile dolaylı yoldan kişilerin kilo vermelerine yardımcı olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.


Kahve ve nescafe insanların keyifle içtikleri içecekler arasındadır. Kahvenin ve nescafenin en yaygın kullanıcıları genellikle gece çalışanları ya da gecenin geç saatlerine kadar ayakta kalması gereken kişilerdir. Kahve ve nescafenin içiriğinde bulunan kafein insanların merkezi sinir sistemine etki ederek uykularının gelmesini engeller. Beynin hipotalamus ismi verilen bölgesinin düzenliği uyku sistemini bloke eder.  Bu sayede kişiler geç saatlere kadar uykuları gelmeden ayakta kalabilirler.


Kafenin uyku sistemini bloke etmesinin yanında vücut metabolizmasını da hızlandırdığı ortaya çıkmıştır. Metabolizmanın hızlanması kasların ve organların daha hızlı çalışmasına kahvezayıflatırmısebep olur. Bu da daha fazla enerji gereksinimi demektir. Enerjiye ihtiyaç duyan hücreler vücutta öncelikle kanda olan glikozu parçalayarak enerji elde eder. Kanda ki glikoz bittiğinde depo edilmiş glikojeni kullanmaya başlar. İşte bizimde şikayetçi olduğumuz fazla kiloların altında ki o glikojen ve yağ tabakasıda bu sayede erimeye başlar. Elbette kahve ya da nescafe içerek oturduğumuz yerden yağların yakılmasını beklememeliyiz. Spor ve vücut aktiviteleri ile ancak yağlar erimeye başlar. Kahve ve nescafenin doğrudan olmasa bile dolaylı yoldan zayıflamaya yardımcı olması da buradan kaynaklanır. Kilo vermek için gün içinde yürüyüş yapanlardansanız size önerimiz yürüyüşten 15 dakika önce bir bardak nescafe veya kahve içmeniz. Bu sayede daha yürüyüşe başlamanescafezayıflatırmıdan metabolizma hızınız artmış olacaktır. Yürüyüş esnasında da temponuzu arttırarak spor yapmaya başlarsanız kısa süre içinde çok daha fazla terlediğinizi göreceksiniz. Kahve ya da nescafe içmeden 14 dakika sonunda yağ yakımına başlayan vücut kahve ya da nescafe içimiyle birlikte 8 9 dakikalık yürüyüşün ardından yağları yakmaya başlayacaktır. Bu da size aynı süre içinde çok daha fazla yağ kaybı sağlayacaktır.


Unutmayın ki hiç bir besinin yağ yakımına ya da kilo kaybına doğrudan etkisi yoktur. Siz vücudunuzu hareket ettirmediğiniz sürece kaslarınız etkin çalışmayacak dolayısıyla ekstra kalori yakamayacaksınız. Bu nedenle size tavsiyemiz düzenli spor yapmanız ve spor öncesinde de vücut metabolizmanızı hızlandırıcı gıdalar tüketmeniz. Örneğin yeşil çay, nescafe, kahve, lahana, limonlu ılık su spor öncesi içebileceğiniz içecekler olabilir. Bunların kullanımı size kısa sürede daha fazla yağ yakımını sağlayacaktır.

8886
0
0
Yorum Yaz
  • EKONOMİ VE FİNANS HABERLERİ